Politik Ekoloji, çevre politikasının tarihi ve gelecekte alabileceği şekiller üzerine yazılmış ve şimdi klasikleşmiş olan bir yapıttır. Bu klasik yapıt, Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Paris İklim Konferansı’nın detaylı bir anlatımı ile buradan çıkan perspektifleri de içeren en güncel ve genişletilmiş edisyonundan Türkçeye çevrilmiştir.

Politik Ekoloji, çevrenin devlet tarafından yönetiminin tarihiyle açılmakta, ardından ekolojik kriz karşısında halktan gelen ve geniş bir yelpazeye dağılan yanıtları gözden geçirmekte ve nihayetinde ekoloji hareketi tarafından önerilen temel politik eğilimlerin bir tartışmasını açmaktadır.

Roussopoulos, ekolojist aktivistlerin çevreyi korumaktan ziyade yeni topluluklar, yeni yaşam biçimleri ve yeni bir politika yapma biçimi hedeflediklerini savunur. Son bölümler, çevreciliğin arzularının bu türden politik alternatiflere nasıl yönlendirilebileceğini araştırmakta ve bu çerçevede toplumsal ekolojinin ilham verdiği Montreal ve Rojova gibi başarılı örnekleri serimlemektedir.

Dimitri Roussopoulos, yazar, editör, yayıncı, bir topluluk organizatörü ve konuşmacısıdır. 1950’lerin sonlarından bu yana barış inisiyatiflerinde, kent ekolojisi projelerinde ve kooperatif hareketlerinde aktif biçimde yer almaktadır.

Eser Adı: Politik Ekoloji

İklim Krizi ve Yeni Toplumsal Gündem Yazar adı: Dimitri Roussopoulos

Çeviren: Fuat Dara Elhüsyni

Yayınevi: sümer yayıncılık

Türü: araştırma

Katkıda Bulunanlar:

Yayına Hazırlayan: sümer yayıncılık

Son Okuma: sümer yayıncılık

Kapak Tasarımı: sümer yayıncılık

Cilt Bilgisi: Ciltsiz

Kağıt Bilgisi: 70 gr enzo cremy

Basım Tarihi: Ekim 2017

Basım Bilgisi: 1. Basım

Sayfa Sayısı: 165

Kitap Boyutları: 13,5×19,5

ISBN No : 978-605-84698-7-7

Barkod No:

Çıkış tarihi: